середа, 26 жовтня 2016 р.

Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей

Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей ”
Мета уроку: навчальна: сформувати уявлення про різноманітність речовин, їх поширення у природі, дати поняття про чисті речовини та суміші, навчити розрізняти чисту речовинуі суміш, наводити їх приклади;
                   виховна: виховувати бережне ставлення до довкілля, акуратність, взаємодопомогу;
                   розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до курсу природознавства у 5 класі, абстрактне мислення, допитливість, спостережливість, формувати творчі здібності, вміння логічно узагальнювати здобуті знання.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
Методи і методичні прийоми: прийом “Павучок”, валеологічна хвилинка, робота з ілюстраціями підручника й таблиці, прийоми “Творча терапія”, “Демонстрація”, “Власний досвід”, “П’ять речень”, розповідь, бесіда.
Обладнання й матеріали: таблиця, граніт (з мін. кол.), цукор і залізні ошурки, магніт.
Хід уроку

І. Організаційний етап
         Повідомлення плану роботи на уроці.
ІІ. Перевірка д/з. Актуалізація опорних знань
-         Чому їжа, пригораючи, обвуглюється?
Прийом “Павучок”
Завдання: доповніть схему (на дошці).
Речовина: органічна,…; їх приклади.
Речовина: проста, натрій, кисень,залізо, водень; …, …
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
         Розповідь учителя: Звичайна вода і морська вода. Чому ж морська вода солона? Це інша речовина?
Валеологічна хвилинка .Орієнтація на успіх

            Раз, два — руки вгору,
Три, чотири — руки вниз,
Ми не знаємо про втому,
Сила в спорті — наш девіз!
            Раз, два, три, чотири
— обертаймося щосили.
Ми сьогодні рахували,
Притомились, посідали.
Раз, два, раз, два, раз —
Присідаємо гаразд!
Ми всі вправи закінчили,
Хай і руки відпочинуть!
Руки вгору,
підтягніться — раз, два, раз, два.
Щонайнижче нахиліться — раз, два, раз, два.

Руки за головою.
Діти повертаються праворуч,
ліворуч, розводячи руки в боки.
Присідають. Плескають у долоні над
головою. Присідають 10 разів.
Інтенсивно струшують
кистями рук над
головою. Піднімають прямі руки
вгору, стають навшпиньки.
Нахиляються
вперед, торкаючись
пальців ніг.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Запис теми.
Завдання уроку. Ознайомитися з різноманітністю і поширенням речовин.
V. Вивчення нового матеріалу
         Розповідь учителя з елементами бесіди
Речовини ще поділяють на чисті й суміші.
1. Чисті речовини
         Робота з підручником
Завдання: за підручником знайдіть пояснення, що таке чиста речовина.
Чиста речовина – це речовина, що не містить домішок інших речовин.
Висновок. Вона складається з однакових частинок – її властивості сталі та незмінні.
         Абсолютно чистих речовин не існує. У кожній речовині є певна к-сть домішок.
Завдання: назви приклади речовин з домішками, за п., с.37, мал. 28.
2 Суміші
         Якщо змішати дві чи більше чистих речовин, то утворюється суміш речовин.
         Прийом “Творча терапія”
Завдання: за підручником знайдіть мал. 27 і перемалюйте схему утворення суміші з чистих речовин.
         Речовини, з яких складається суміш, називають компонентами.
         Прийом “Демонстрація”
Зразки/малюнки сумішей та чистих речовин.
Питання: як ви думаєте, чи зберігаються властивості речовин після того, як вони потрапили у суміш?
         Прийом “Демонстрація”
1) Опис досліду.
2) Інструктаж.
3) Мал. 29, с. 38.
4) Власне демонстрація. Результати. Фотографування.
Висновок. У складі будь-яких сумішей речовини зберігають свої властивості.
3. Природні суміші
Приклади: повітря, граніт, молоко, нафта.
4. Використання сумішей
         Випишіть шляхи використання людиною різних сумішей (с.38 – 39).
5. Способи розділення сумішей
         Розділення суміші – це виділення з неї чистих речовин.
Способи розділення сумішей:
1) відстоювання;
2) фільтрування;
3) випаровування.
         Щоб розділити суміш, необхідно знати властивості речовин у її складі.
VІ. Закріплення знань
         Прийом “Власний досвід”
Завдання: наведіть якомога більше прикладів сумішей, створених природою та людьми.
Суміші природні: граніт, молоко, пісок, природний газ, нафта, повітря, морська вода.
Суміші штучні: пластмаси, компот, чай, суп, пігулки, цементна суміш.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
         Прийом “П’ять речень”
Учні самостійно формулюють висновки уроку (у формі 5-ти речень).
         Аналіз роботи учнів на уроці.
VІІІ. Пояснення д/з:
         §8, закінчують вдома дослід (з практикумів), с.39 – сторінка ерудита (ознайомитися).


Немає коментарів:

Дописати коментар