“Чисті
речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Практичне
заняття №3. Розділення сумішей фільтруванням ”
Мета уроку: навчальна:
сформувати уявлення про різноманітність речовин, їх поширення у природі,
дати поняття про чисті речовини та суміші, навчити розрізняти чисту речовинуі
суміш, наводити їх приклади; навчити способам розділення сумішей ;
виховна: виховувати
бережне ставлення до довкілля, акуратність, взаємодопомогу;
розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до курсу природознавства у 5 класі,
абстрактне мислення, допитливість, спостережливість, формувати творчі
здібності, навички організовувати нескладні досліди, вміння логічно
узагальнювати здобуті знання.
Тип уроку: вивчення й
первинного закріплення нових знань.
Методи і
методичні прийоми: прийом “Павучок”, валеологічна хвилинка, робота з ілюстраціями підручника й
таблиці, прийоми “Творча терапія”, “Демонстрація”, “Практична теорія”,
“Мозковий штурм”, розповідь, бесіда, пояснення.
Обладнання й матеріали: таблиця,
граніт (з мін. кол.), цукор і залізні ошурки, магніт, пісок, вода,
фільтрувальний папір, скляна паличка, хімічні стакани, мірний посуд, ложка,
газова горілка, лабораторне скло, сіль; зошит: Ярошенко О. Г. Природознавство:
зошит для практичних робіт для уч. 5 кл. загальноосвіт. навч. закладів, с. 18 –
с.19.
.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Повідомлення плану роботи на уроці.
ІІ. Перевірка д/з. Актуалізація
опорних знань
-
Чому
їжа, пригораючи, обвуглюється?
Прийом “Павучок”
Завдання: доповніть схему
(на дошці).
Речовина:
органічна,…; їх приклади.
Речовина:
проста, натрій, кисень,залізо, водень; …, …
ІІІ. Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності
Розповідь учителя: Звичайна вода і
морська вода. Чому ж морська вода солона? Це інша речовина?
Валеологічна
хвилинка .Орієнтація на успіх
Раз, два — руки вгору,
Три,
чотири — руки вниз,
Ми
не знаємо про втому,
Сила
в спорті — наш девіз!
Раз, два, три, чотири
—
обертаймося щосили.
Ми
сьогодні рахували,
Притомились,
посідали.
Раз,
два, раз, два, раз —
Присідаємо
гаразд!
Ми
всі вправи закінчили,
Хай
і руки відпочинуть!
Руки
вгору,
підтягніться
— раз, два, раз, два.
Щонайнижче
нахиліться — раз, два, раз, два.
|
Руки
за головою.
Діти
повертаються праворуч,
ліворуч,
розводячи руки в боки.
Присідають.
Плескають у долоні над
головою.
Присідають 10 разів.
Інтенсивно
струшують
кистями
рук над
головою.
Піднімають прямі руки
вгору,
стають навшпиньки.
Нахиляються
вперед,
торкаючись
пальців ніг.
|
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Запис
теми.
Завдання
уроку. Ознайомитися з різноманітністю і поширенням
речовин, з методом розділення сумішей фільтруванням.
V. Вивчення
нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Речовини
ще поділяють на чисті й суміші.
1. Чисті речовини
Робота з підручником
Завдання: за підручником
знайдіть пояснення, що таке чиста речовина.
Чиста речовина – це речовина, що
не містить домішок інших речовин.
Висновок. Вона складається
з однакових частинок – її властивості сталі та незмінні.
Абсолютно чистих речовин не існує. У
кожній речовині є певна к-сть домішок.
Завдання:
назви
приклади речовин з домішками, за п., с.37, мал. 28.
2 Суміші
Якщо змішати дві
чи більше чистих речовин, то утворюється суміш
речовин.
Прийом “Творча терапія”
Завдання: за підручником
знайдіть мал. 27 і перемалюйте схему утворення суміші з чистих речовин.
Речовини, з яких складається суміш,
називають компонентами.
Прийом “Демонстрація”
Зразки/малюнки
сумішей та чистих речовин.
Питання: як ви думаєте,
чи зберігаються властивості речовин після того, як вони потрапили у суміш?
Прийом “Демонстрація”
1)
Опис досліду.
2)
Інструктаж.
3)
Мал. 29, с. 38.
4)
Власне демонстрація. Результати. Фотографування.
Висновок. У складі
будь-яких сумішей речовини зберігають свої властивості.
3. Природні суміші
Приклади: повітря, граніт,
молоко, нафта.
4. Використання сумішей
Випишіть шляхи
використання людиною різних сумішей (с.38 – 39).
5. Способи розділення сумішей
Розділення
суміші – це
виділення з неї чистих речовин.
Способи розділення сумішей:
1)
відстоювання;
2)
фільтрування;
3)
випаровування.
Щоб розділити суміш, необхідно знати
властивості речовин у її складі.
VІ.
Узагальнення, систематизація та застосування знань і способів діяльності
Прийом “Практична теорія”
Розділення суміші піску й води
1.Інструктаж.
Інструктивна картка: друкований зошит: с.18 – 19. Тема заняття.
2.Відстоювання. Виконується демонстрація,
фотографування. Мал. 30, с.40.
Прийом “Мозковий штурм”
-
Як же нам досягти повнішого розділення суміші піску й води?
3.Фільтрування. За інструктивною карткою.
Фільтри
виготовляють зі спец. паперу чи тканини різної щільності. Фільтри: спеціальний,
чистий пісок чи вата. Мал. 31, с.41.
Прийом “Практична теорія”
Опис
учителем ходу досліду. Запис учнями своїх спостережень й висновків.
4.
Випаровування
Прийом “Практична теорія”
Розділення суміші кухонної солі й води
Пояснення
ходу демонстрації. Мал. 32, с.42.
Капнемо краплю сольової суміші на
лабораторне скло й будемо його нагрівати. На склі залишився білий слід. Що
відбулось?
Питання: Чи можна
вилучити з повітря молекули речовин з неприємним запахом? Яким з методів
розділення сумішей?
Відповідь.
VІІ.
Підсумок уроку
Прийом
“Роблю висновок”
1.Розділення суміші – це…
2.Відстоюванням і фільтруванням можна розділити суміш води і нерозчиненої
в ній речовини.
3.Розділення суміші газів потребує більш складних способів.
4.Що розділити суміш, необхідно…
Аналіз роботи учнів на
уроці.
VІІІ.
Пояснення д/з
§8, закінчують вдома дослід (з
практикумів), с.39 – сторінка ерудита (ознайомитися), §9, с.43:
сторінка ерудита (ознайомитися).
Немає коментарів:
Дописати коментар