неділя, 23 жовтня 2016 р.

Рух молекул. Дифузія

План-конспект уроку на тему:
“Рух молекул. Дифузія”
Мета уроку: навчальна: ознайомити учнів з поняттям “дифузія”, пояснити рух молекул та явище дифузії, їхнє значення в природі та житі людини;
                   виховна: виховувати почуття відповідальності за колективну справу, товариськість, толерантність;
                   розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, творчість, бажання досліджувати, допитливість, спостережливість, логічне та абстрактне мислення, вміння робити висновки.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Методи і методичні прийоми: розповідь, бесіда, пояснення,прийоми “Відстрочена загадка”, “Віршовані рядки”, “Кросвордландія”, “Презентація досвіду”, “Практична теорія”, “Дивуй”, “Словниква робота”, демонстрації ілюстрацій таблиці й підручника, практичного досліду, валеологічна хвилинка, природничий диктант.
Обладнання й матеріали: три стакани, квасоля, цукор, вода холодна й гаряча, фарби акварельні, пензлик, паличка скляна, моделі молекул, таблиця, освіжував повітря.
Хід уроку

І. Організаційний етап
         Повідомлення плану роботи на уроці.
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності
         Прийом “Відстрочена  загадка”
ІІІ. Перевірка д/з. Актуалізація опорних знань
         Бесіда за питаннями
1.Що називають молекулами?
2.Що називають атомами?
3.Що називають хімічним елементом?
4.Поясніть схему: (на дошці): тіло – речовина – молекули – атоми.
5.Наведіть приклад.
         Прийом “Віршовані рядки” Учитель зачитує вірші, учні завершують їх у вигляді слова-рифми.
         Прийом “Кросвордланлія”
Учні пропонують своїм однокласникам відгадати зашифровані слова кросворду (накреслені на дошці).
         Прийом “Презентація досвіду”
Результати дослідницьких практикумів: с.24: речовини, атоми.
         Валеологічна хвилинка .Орієнтація на успіх

            Раз, два — руки вгору,
Три, чотири — руки вниз,
Ми не знаємо про втому,
Сила в спорті — наш девіз!
            Раз, два, три, чотири
— обертаймося щосили.
Ми сьогодні рахували,
Притомились, посідали.
Раз, два, раз, два, раз —
Присідаємо гаразд!
Ми всі вправи закінчили,
Хай і руки відпочинуть!
Руки вгору,
підтягніться — раз, два, раз, два.
Щонайнижче нахиліться — раз, два, раз, два.

Руки за головою.
Діти повертаються праворуч,
ліворуч, розводячи руки в боки.
Присідають. Плескають у долоні над
головою. Присідають 10 разів.
Інтенсивно струшують
кистями рук над
головою. Піднімають прямі руки
вгору, стають навшпиньки.
Нахиляються
вперед, торкаючись
пальців ніг.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Запис теми.
Завдання уроку. Ознайомитися з явищем дифузії.
V. Вивчення нового матеріалу й закріплення знань
         Прийом “Практична теорія”
Результативність дослідницького практикуму – с.24 зошита. Демонстрація учителем.
         Прийом “Дивуй”
Розповідь учителя: наукове вивчення будови речовини. Роберт Броун, 1827р. Броунівський рух.
         Прийом “Словникова робота”
Хаотичний рух молекул, за якого молекули однієї речовини заповнюють проміжки між молекулами іншої речовини, називають дифузією.
         Прийом “Практична теорія”
Пояснення учителя, що супроводжується практичними прикладами й демонстраціями (таблиці й мал. у підручнику):
1) Дифузія в газах (парфуми, пахуча речовина).
2) Дифузія в твердих тілах. (Наочна таблиця).
3) Дифузія в рідинах: с.31 п., мал. 21: початок і закінчення дифузії у холодній воді; демонстрація практичного досліду – дифузія молекул фарби в гарячій й холодній воді.
VІ. Первинна перевірка засвоєння та закріплення знань
         Природничий диктант
1.Рідини не зберігають форми.
2.Тверді тіла не зберігають об’єм.
3.Запах є агрегатним станом речовини.
4.Тіл більше ніж речовин.
5.Атоми всіх речовин однакові.
6.Найменша частинка молекули речовини – це атом.
7.Вода може знаходитися у трьох агрегатних станах.
8.Тіла бувають тільки рукотворні.
9.Речовини входять до складу тіл.
10.Атоми одного виду – це хімічний компонент.
11.Завдання (на дошці): запишіть хімічні символи таких хімічних елементів: оксиген, карбон, гідроген.
         Учні здають зошити на перевірку.
VІІ. Підсумки уроку
         Сформулюйте висновки до уроку, пояснивши слова М. Монтеня “У природі немає нічого марного”.
         Аналіз ефективності роботи учнів на уроці.
VІІІ. Пояснення д/з.

         §6: с.30 – 31, хід дослідницького практикуму в друкованому зошиті: с.20 – всім, іншим: с.31 п. – сторінка природодослідника.

Немає коментарів:

Дописати коментар