“Методи
вивчення природи ”
Мета уроку: навчальна:
ознайомити учнів із методами пізнання природи, а саме – спостереження,
експеримент, вимірювання, формувати уміння і навички користуватися ними у
повсякденному житті та для отримання нових знань;
виховна: виховувати
повагу до наукових надбань людства;
розвиваюча: сприяти розумінню ролі природничих знань у повсякденному житті людини,
обґрунтувати цінність знань з природознавства, розвивати пізнавальний інтерес
до курсу природознавства у 5 класі, допитливість, спостережливість, вміння
логічно узагальнювати здобуті знання.
Тип уроку: засвоєння
нових знань і вмінь.
Методи і
методичні прийоми: прийом “Бліцопитування”, прийом “Роблю
висновок”, прийом “Дивуй”, прийом “Власний досвід”,
валеологічна хвилинка, розповідь, бесіда, пояснення, демонстрації.
Обладнання й матеріали: таблиці
з малюнками; лупа, колба хімічна вимірювальна, годинник, лінійка, кімнатні
квіти.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Повідомлення плану роботи на уроці.
ІІ. Перевірка д/з.
Прийом “Бліцопитування”
1.Чи
потрібні людині книги?
2.Які
довідкові видання з природничих наук ви знаєте?
3.Порівняйте
за змістом й обсягом інформації словники й довідники.
4.Порівняйте
за призначенням енциклопедії й атласи різних типів.
5.Розкажіть
про періодичні видання, які вам відомі з природознавства.
Прийом “Роблю висновок”
•
Зробіть висновок, навіщо людству така різноманітність довідкових видань з
природничих наук різних типів, що цінного вони нам дають.
Корекція
знань. Записи висновків.
•
Сформулюйте висновок про те, що є метою природничих наук.
Мета
природничих наук – вивчення й пояснення явищ природи,
законів, за якими вона існує і розвивається, а також використання набутих знань
для потреб людства.
ІІІ.
Мотивація навчальної та пізнавальної
діяльності
Прийом “Дивуй”
Розповідь
учителя. К Стародавньому Єгипті спостерігали за повенями Нілу і, виходячи з
кольору та кількості мулу, передбачали майбутній врожай. За змінами картини
зоряного неба розрахували термін сівби культурних рослин. Намагаючись
усвідомити причини природних явищ, давні люди пояснювали їх втручанням богів,
впливом могутніх надприродних сил.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Запис
теми.
Завдання
уроку. Ознайомитися з методами вивчення природи.
V.
Актуалізація опорних знань
Бесіда
за питаннями:
1) Що таке життя? Назвіть його властивості.
2) Як людина фіксувала зміни природи?
3) Що допомагало людині пізнавати природу?
4) Навіщо люди спостерігали за природними явищами?
Валеологічна хвилинка
-
Повернулися до всіх, посміхнулися між
тим.
-
Ручки вгору, хто найвище? –
Хто зробив все найтихіше?
Пальчики зігнули, лікті повернули.
Пальчики зібрали – значить подружилися,
Пальчики розправили – значить
посварилися.
Повторили ще разок і продовжуєм урок.
Орієнтація на успіх.
VІ. Вивчення
нового матеріалу й закріплення знань
Розповідь
“Кроки до пізнання природи”, з коротким конспектуванням, що супроводжується
роботою з наочною таблицею й підручником, демонстрацією методів пізнання.
План роботи:
1. Спостереження.
Народний календар.
Демонстрації малюнка на таблиці. Один горщик герані. (Про видовження
пагонів у різну погоду.)
2. Порівняння.
Демонстрації малюнка на таблиці.
Два горщика герані, з різними за формою листками й кольорами суцвіть.
3.
Створення пристроїв та приладів.
Демонстрації малюнка на таблиці.
Демонстрації
лінійки, годинника, лупи, колби.
4.
Вимірювання.
5.
Експерименти (досліди).
Зміст.
Галілео Галілей.
Завдання:
з почутого запишіть, які є методи вивчення природи.
Перевірка
й корекція знань.
VІІ.
Підсумок уроку. Рефлексія
Прийом “Роблю висновок”
Завдання: завершіть речення.
1.Природні
явища вимагають… (пояснення).
2.Природознавство
– це…
3.Основні
способи вивчення природи…
4.Знання
про довкілля мають важливе значення для людини, адже…
Прийом
“Власний досвід”
Учні наводять власні приклади
використання методів вивчення пироди.
Аналіз ефективності роботи класу й
окремих учнів на уроці. Перевірка виконання практичного заняття.
VІІІ.
Пояснення д/з
§2, с.12:
підготувати міні-проекти за темами:
-
Видатні вчені-натуралісти: Михайло
Ломоносов. (1 учень)
-
Видатні вчені-натуралісти: Володимир
Вернадський. (1 учень)
-
Видатні вчені-натуралісти: Карл Лінней.
(1 учень)
-
Визначні вчені минулого: Піфагор і
Птоломей. (2 учні)
-
Квітковий годинник. (1 учень)
-
Лінней та його досліди на рослинах. (1
учень)
-
Галілео Галілей і його відкриття. (1
учень)
-
Цікавинки з усього світу (про історію
винаходу приладів для спостережень). (декілька: мікроскоп, телескоп, термометр,
ваги, годинник; навігація.)
Немає коментарів:
Дописати коментар