“Практичне заняття №1 “Ознайомлення з довідковими
виданнями з природничих наук різних типів ”
Мета уроку: навчальна:
навчити учнів самостійно орієнтуватися у світі інформації, користуватися
словниками, довідниками, енциклопедіями, поглибити навички роботи учнів з
періодичними виданнями, системним каталогом;
виховна: допомогти
приникнути у світ нового, цікавого, прищепити любов до навчальної літератури;
розвиваюча: сприяти усвідомленню необхідності читати, спонукати до підвищення
інтелектуального рівня учнів, розвивати пізнавальний інтерес до курсу
природознавства у 5 класі, допитливість, спостережливість, вміння логічно
узагальнювати здобуті знання.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
Методи і методичні прийоми: розповідь, бесіда, прийом “Інтелектуальна розминка”, прийом “Практична
теорія”.
Обладнання й
матеріали: енциклопедії; словники; довідники;
географічні атласи; атласи-визначники рослин і тварин; періодичні видання:
журнали, газети.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності
Перевірка
д/з
1)
Перевірка заповнення таблиці.
2)
Корекція знань.
3)
Що називають природознавством?
Бесіда за питаннями:
1.Чи
потрібні людині книги?
2.Яку
роль відіграють книги у житті людини?
3.Книгам
яких наук ви надаєте перевагу?
4.Що
означає читати за потребою?
Розповідь учителя.
Книга
– надійний друг і порадник. Дуже багато поколінь людей сприймали книгу як
безцінний дар і джерело мудрості, створений розумом людини багато століть тому.
До цього часу ви більше мали справу з художньою літературою, казками, та тепер
настав час увійти у світ наукової книги. Тому сьогодні ми ознайомимося з
довідковою, науково-популярною літературою природничого змісту.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом
“Інтелектуальна розминка ”
Вікторина
“Чи знаєте ви історію книги?”
1.Рідкісний
примірник старої книги? (Раритет)
2.Багаторічна
трав’яниста рослина, з якої виготовляли папір, одяг. (Папірус)
3.Основоположник
книгодрукування в Україні? (І. Федоров)
4.Перша
титульна сторінка книги. (Офорт)
5.Перша
друкована книга в Україні. (Апостол)
6.Як
називалась шкіра тварин, оброблена особливим способом, яка слугувала для письма
ще до винаходу паперу? (Пергамент)
Валеологічна
хвилинка
Пригадайте
правила здорового читання.
Виконання
вправ для поліпшення зору.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1.Повідомлення теми уроку.
2.Завдання уроку: ознайомитися з різними типами довідкових видань з
природничих наук.
3.Теоретичні відомості.
Типи довідкових видань з
природничих наук:
1)
енциклопедії;
2)
словники;
3)
довідники;
4)
географічні атласи;
5)
атласи-визначники рослин і тварин;
6)
періодичні видання: журнали, газети;
7)
електронні книги, через Інтернет-ресурси.
Слово “енциклопедія” з грецької мови –
“коло знань”.
Словники містять певні дані,
розташовані в алфавітному порядку, з різних областей науки.
Довідники – це довідкова інформація з
певної теми, вказана в алфавітному порядку.
Атласи – збірники географічних карт, поміщених
в певному порядку.
Атласи-визначники рослин і тварин –
містять необхідну інформацію для визначення систематичного положення певних
видів рослин і тварин за критеріями згідно інструктивної картки.
Періодичні видання: журнали, газети –
містять цікаву додаткову науково-популярну інформацію згідно теми й змісту,
надходять в продаж або видаються періодично, тобто щотижня, щомісяця чи
поквартально.
V. Первинна
перевірка засвоєння та закріплення знань
Прийом “Практична теорія”
1.Ознайомлення з темою й метою практичного заняття.
2.Робота за групами, використовуючи інструктивну картку підручника.
1 група – словник.
2 група – енциклопедії.
3 група – географічний атлас.
4 група - атласи-визначники рослин і тварин.
5
група – довідник.
6
група – журнали “Колосок”.
Висновки (запитання:
що міститься в різних типах довідкових видань? Навіщо вони потрібні?) –
письмово, в зошитах, самостійно.
VІ. Підсумок
уроку
Бесіда за
питаннями:
1) Які книги найбільш потрібні людству: художні чи наукові?
2) Що необхідно зробити, на вашу думку, щоб піднести роль книги?
3) Чи потрібна людині книга у час високого розвитку техніки?
Аналіз ефективності роботи
класу, окремих учнів.
Вибіркова перевірка
практичних завдань.
VІІ.
Пояснення д/з
повторити
§1, нагадування про проекти, конспект, с.8 №3 – усно.
Немає коментарів:
Дописати коментар