План-конспект
уроку біології на тему:
«Значення
дихання для існування організму. Система органів дихання,
її
будова і функції»
Кисень — це вісь, навколо якої
обертається вся
земна хімія.
Й.Берцеліус
Цілі уроку: ознайомити учнів зі значенням дихання як процесу, необхідного для життя,
розглянути органи дихання, показати взаємозв’язок їх будови з функціями, що
виконуються.; санітарно-гігієнічне виховання, розвиток пізнавального інтересу,
самостійності й гнучкості мислення, його креативності, процеси пам’яті, уваги,
абстрактне мислення, вміння узагальнювати здобуті знання.
Обладнання й матеріали: таблиці із зображеннями органів дихання різних хребетних, таблиця «Органи
дихання», моделі гортані й легень.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
Хід
уроку
I. Повідомлення теми й
мети уроку.
Організаційний момент
II. Актуалізація й
мотивація навчальної діяльності
Завдання.
Проаналізуйте епіграф нашого уроку «Кисень — це вісь, навколо якої
обертається вся земна хімія».
(Відповідь.
Процес
дихання більшості живих організмів пов'язаний з поглинанням кисню; у процесі фотосинтезу
рослини виділяють кисень; організми складаються зі сполук, до яких входить
кисень.)
Вправа «Пригадай»
—Що таке дихання?
—Чи всі живі
організми дихають?
—Як дихають
тварини?
—У чому полягає
відмінність водного типу дихання від наземного?
—З якою системою
організму тісно пов'язана дихальна і чому?
Обговорення
Без їжі людина може
прожити кілька тижнів, без води — кілька днів, але без повітря вона може
витримати лише кілька хвилин. Чому?
ІІІ. Засвоєння нового
матеріалу
Проблемне питання.
Яка суть процесу
дихання, його роль в обміні речовин та перетворенні енергії?
Для отримання відповіді опрацюйте
текст підручника на ст. 53 «Дихання».
Робота з підручником.
Очікуваний висновок: робота з друкованим зошитом.
Дихання —
це сукупність процесів, що
забезпечують надходження в організм із
зовнішнього середовища кисню, використання його клітинами і
тканинами для окиснення органічних речовин
та виділення з організму
вуглекислого газу.
1. Поняття про дихання
Розповідь учителя з елементами бесіди
Питання до учнів: Що ви знаєте про дихання?
Дихання — це процес, під час якого багаті на хімічну енергію речовини
окиснюються до бідних на енергію кінцевих продуктів — вуглекислого газу та води
— з використанням мо-
лекулярного кисню. Існує зовнішнє дихання й внутрішнє (клітинне) дихання.
Зовнішнє —
це газообмін між організмом та навколишнім середовищем, що включає
поглинання кисню й виділення вуглекислого газу, а також транспорт цих газів
усередині організму. Внутрішнє дихання відбувається в органелах клітини —
мітохондріях. Процес дихання проходить декілька стадій:
- зовнішнє дихання — обмін O2 і CO2 між зовнішнім
середовищем та кров’ю легеневих капілярів;
- транспорт O2 і CO2 кров’ю;
- обмін O2 і CO2 між кров’ю та клітинами організму;
- тканинне дихання.
Зовнішнє дихання поділяється на два процеси. Перший — це газообмін між
зовнішнім середовищем і альвеолами легенів, тобто «легенева вентиляція», другий
— це газообмін між альвеолярним повітрям і кров’ю легеневих капілярів.
2. Значення дихання
Розповідь учителя
Людина дихає, поглинаючи із зовнішнього середовища кисень і виділяючи в
нього вуглекислий газ. Кожна клітина в тканині будь-якого органа потребує енергії.
Її джерелом в організмі є безперервний розпад та окиснення органічних сполук.
Оскільки в процесах окиснення бере участь кисень, то клітини мають потребу в
його постійному надходженні, що забезпечують процеси дихання. Унаслідок
окиснення будь-яких органічних речовин утворюються вуглекислий газ і вода, які
повинні виводитися з організму. У процесі
дихання з організму виділяється вуглекислий газ.
Робота з таблицею
Повітря — це природна суміш газів, головним чином азоту й кисню, з яких
складається атмосфера Землі. Кисень необхідний для нормального існування
переважної більшості су-
часних живих організмів. Склад повітря може змінюватися, наприклад, у
великих містах концентрація вуглекислого газу буде вищою, ніж у лісах.
3. Органи дихання

Розповідь учителя і демонстрація таблиці
Систему органів дихання становлять легені, розташовані в грудній порожнині,
та повітропровідні шляхи: носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея,
бронхи.
Повітропровідні шляхи починаються носовою порожниною, що поділяється
кістково-хрящовою перетинкою на праву й ліву половини. З носової порожнини
повітря надходить у носоглотку, а потім у гортань.
Робота з друкованим
зошитом
Демонстрація моделі
будови гортані
Гортань має вигляд лійки, стінки якої утворені кількома хрящами. Вхід у
гортань під час проковтування їжі закриває хрящовий надгортанник.
Демонстрація таблиці й
мал. підручника
Між хрящами гортані є складки — голосові зв’язки (голосники). Простір між
голосовими зв’язками називають голосовою щілиною. З гортані повітря, що ми
вдихаємо, потрапляє в трахею, яка має вигляд трубки.
Демонстрація таблиці
Її передня стінка утворена хрящовими півкільцями, що
з’єднані між собою зв’язками та м’язами. Задня м’яка стінка трахеї прилягає до
стравоходу й не заважає проходженню їжі. Трахея розгалужується на два бронхи,
які входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів розгалужується
подібно до дерева. Діаметр повітропровідних трубочок поступово зменшується.
Кінці найдрібніших бронхіальних трубочок закінчуються гронами тонкостінних
легеневих міхурців, заповнених повітрям.
Демонстрація таблиці і мал. підручника
Легеневі міхурці утворюють губчасту масу, що формує
легені. Легені заповнюють усю грудну порожнину, за винятком місця, зайнятого
серцем, кровоносними судинами, повітропровідними шляхами та стравоходом. Зовні
кожна легеня вкрита гладенькою блискучою оболонкою зі сполучної тканини —
легеневою плеврою. Внутрішня стінка грудної порожнини вистелена пристінною
плеврою. Герметична плевральна порожнина,
що перебуває між ними, зволожена й не містить повітря. Тому легені завжди
прилягають до стінки грудної порожнини, і їхній об’єм змінюється слідом за
зміною об’єму грудної
порожнини.
ІV. Первинне усвідомлення
знань учнями
Робота
з друкованим зошитом
1. Що таке дихання?
2. Які стадії проходить процес дихання?
3. Який склад атмосферного повітря?
4. Яка будова органів дихання?
Проблемне запитання.
— Чому необхідно дихати
через ніс?
Для
формування відповіді пропонується проаналізувати результати досліду:
кролям вставили в ніздрі трубочки. Через деякий час вони захворіли на
запалення легень. Поясніть, чому.
(Учні
повинні дійти висновку, що під час досліду була порушена функція носової
порожнини кролів. Холодне повітря потрапляло в легені тварин, що й спричинило
виникнення захворювання. Тому дихати потрібно через ніс, особливо взимку. У
носовій порожнині розташована густа сітка кровоносних капілярів. Коли людина
вдихає повітря воно зігрівається кров’ю, що тече по капілярах, до температури
тіла).
V. Домашнє завдання
Прочитати відповідний
параграф підручника, відповісти на питання наприкінці параграфа.
§
13, вивч. конспект в друкованому зошиті, виконати письмово завдання _№______ на
с. ______
Немає коментарів:
Дописати коментар