вівторок, 18 жовтня 2016 р.

Організм людини як біологічна система. Різноманітність клітин організму людини

                                                                                        
План-конспект уроку біології на тему:
«Організм людини як біологічна система.
Різноманітність клітин організму людини»
Мета уроку: ознайомити учнів із біологічними системами та особливостями їх функціонування на прикладі різноманітності клітин організму людини; продовжувати розвивати навички роботи з таблицями та малюнками, робити висновки, розвивати самостійну та комунікативну компетентності, екологічне мислення; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, до здорового способу життя.
Обладнання: таблиці «Організаційні рівні живого», «Клітина», механічний годинник, розібраний старий механічний годинник.
Хід уроку

I. Організаційний момент
Привітання. Знайомство Розклад занять. Структура уроків біології, необхідні зошити й підручники, структура й зміст підручника біології людини (8 клас).
Інструктаж з ТБ.
У ч и т е л ь. Друзі! Сьогодні ми розпочинаємо вивчати нову тему, яка буде початком великих відкриттів. «Будова людського організму» — ця тема хвилювала багатьох видатних людей. Я розпочинаю сьогоднішній урок висловом Леонардо да Вінчі: «Здобувай змолоду те, що з роками відшкодує тобі збиток, заподіяний старістю. І, зрозумівши, що їжею старості є мудрість, дій замолоду так, щоби старість не залишилася без їжі».
II. Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Діти! Що ви бачите у мене в руках? Так, це годинник. З яких частин він складається? Циферблат, стрілочки (велика, маленька), металевий корпус, різні дрібні елементи… Дивіться: все це є в мене у кишені. Витягаю. Складаю поряд з годинником. Можна сказати, що ми маємо два годинники! Ні? Чому? Елементи і там, і там однакові.
Правильно, елементи повинні бути у певному зв’язку між собою. І навіть найменша гайка може зруйнувати всю систему зв’язків, і система буде працювати не в повну силу або зовсім не працювати. Згадайте, що таке система?
Система — це єдине ціле, що складається з окремих частин, які тісно взаємопов’язані.
На сьогоднішньому уроці ми з вами поговоримо теж про системи, але про живі, біологічні і про зв’язки між елементами цих систем.
III. Вивчення нового матеріалу
Організм людини є однією з найскладніших біологічних систем, яка має різні рівні структурної і функціональної організації: клітинний, тканинний, органний, системний, організмовий.
Організм людини — відкрита, цілісна, саморегульована біологічна система, і від самої людини залежить збереження її функціональності та самореалізація в житті.
Мозковий штурм
- Що значить «відкрита система»?
Записуємо на дошці всі надані варіанти: залежність від екології, потрібна вода і їжа, повітря, виділяє продукти обміну, складається з речовин, які бере із середовища…
Робимо висновок.
Відкрита система — це структура, яка здійснює постійний обмін речовин та енергії із середовища, у якому вона народилася, та є структурно стійкою в ньому.
Інтегровані методи навчання з хімією
рганогени — основні хімічні елементи клітини: Гідроген, Оксиген, Карбон, Нітроген.
Як ми бачимо, кожен із цих хімічних елементів має велике значення для життєдіяльності клітини як біологічної системи. Тому клітина повинна підтримувати цей хімічний склад постійно, для цього вона взаємодіє з навколишнім середовищем. Це ще одне з основних властивостей біологічних систем — саморегуляція.
Саморегуляція — підтримання сталого хімічного складу, структури, властивостей.
Саморегуляція здійснюється з допомогою багатьох хімічних реакцій, реакції розпаду складних речовин на прості, і навпаки, реакції обміну, при цьому виділяється або витрачається енергія. Сукупність усіх цих процесів складає обмін речовин.
Обмін речовин — це сукупність та єдність процесів розпаду речовин з вивільненням енергії й утворення інших речовин з використанням енергії. Усі процеси обміну речовин у клітині
відбуваються за участі ферментів — простих або складних білків, які прискорюють певні хімічні реакції. Умовно обмін речовин поділяється на два взаємопов’язаних процеси: катаболізм — розщеплення великих молекул на дрібніші і простіші; та анаболізм — синтез складних органічних із простіших.
Життєвий цикл клітин організму людини — це існування їх від одного поділу до іншого.
Як ми бачимо, біологічні системи мають особливості, з якими ми дуже ретельно ознайомимося на наших уроках біології.
Біологічна система – це  сукупність взаємодіючих різних елементів, що утворюють цілісний біологічний об’єкт. До біосистем належать: клітина, тканина, орган, організм. угруповання тощо. Концепцію біологічних систем сформулював у 30-х рр. ХХ ст. австрійський біолог Л. фон Берталнфі. Рівні організації організму людини – це відносно однорідні біологічні системи з певним характерним типом взаємодії елементів, просторовим і часовим масштабами процесів.
Важливо, щоб на початку вивчення теми ви мали чітке розуміння, що всі частини біологічної системи «організм людини» самі є біологічними системами, і вивчення ми почнемо з найменшої системи — клітини.
Демонстрація мал. й таблиці «Клітина»
Мозковий штурм
КЛІТИНА – це…
Розповідь про будову клітин організму людини:
1. Форми й розміри клітин.
2. Важливість вивчення клітин. Цитологія.
3. Будова клітин: мембрана + цитоплазма, враховуючи еукаріотичність + ядро.
Органели (органоїди), їх будова. розташування, функції.
4. Процеси, що відбуваються в клітинах.
Демонстрація мал. з атласу «Різноманітність клітин людини»
Пояснення
Властивості біологічних систем:
·         особливий хімічний склад;
·         відкритість та наявність оміну речовин;
·         здатність до саморегуляції;
·         стійкість, адаптація та гомеостаз;
·         спадковість та мінливість;
·         подразливість;
·         циклічність;
·         здатність до розмноження та розвитку.;
·         ієрархічність.
IV. Узагальнення вивченого матеріалу
Дайте відповіді на запитання:
- Що таке відкрита система?
- Які властивості притаманні відкритим системам?
- Що таке подразливість? (Подразливість — це здатність реагувати на дію зовнішніх і внутрішніх подразників.)
- Чим живі системи відрізняються від неживих?
Робота з підручником. Доведіть, що клітина – відкрита біосистема.

V. Домашнє завдання

Немає коментарів:

Дописати коментар