“ Практичне
заняття №3. Розділення сумішей фільтруванням ”
Мета уроку: навчальна:
сформувати уявлення про різницю між чистими речовинами та сумішами,
показати приклади чистих речовин і сумішей, навчити способам розділення сумішей
виховна: виховувати
цікавість до дослідницької роботи, бережне ставлення до довкілля;
розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до курсу природознавства у 5 класі,
абстрактне мислення, допитливість, спостережливість, навички організовувати
нескладні досліди, розвивати бажання досліджувати, вміння логічно узагальнювати
здобуті знання.
Тип уроку: вивчення
й первинного закріплення нових знань.
Методи і
методичні прийоми: прийом “Відстрочена загадка”, валеологічна хвилинка, робота з ілюстраціями підручника, прийоми
“Практична теорія”, “Мозковий штурм”, “Роблю висновок”, розповідь з
демонстраціями, бесіда, пояснення, прийом
“Інтуїтивна здогадка”.
Обладнання й матеріали: таблиця, пісок,
вода, фільтрувальний папір, скляна паличка, хімічні стакани, мірний посуд,
ложка, газова горілка, лабораторне скло, сіль; зошит: Ярошенко О. Г.
Природознавство: зошит для практичних робіт для уч. 5 кл. загальноосвіт. навч.
закладів, с. 18 – с.19.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Повідомлення плану роботи на уроці.
ІІ. Перевірка д/з. Актуалізація
опорних знань
Бесіда
за питаннями:
1.
Що називають чистою речовиною?
2.
Що таке суміші?
3.
Які бувають суміші? Наведіть приклади (зошит).
4.
Чи відрізняється повітря, яке людина вдихає від того, яке вона видихає?
5.
Температура і розчинність повітря у воді. (с.39.) Прочитайте цей уривок,
зробіть висновки.
ІІІ. Мотивація навчальної та
пізнавальної діяльності
Прийом “Відстрочена загадка”
Чи
можна вилучити з повітря молекули речовин з неприємним запахом? Яким з методів розділення
сумішей?
Валеологічна
хвилинка .Орієнтація на успіх
Раз, два — руки вгору,
Три,
чотири — руки вниз,
Ми
не знаємо про втому,
Сила
в спорті — наш девіз!
Раз, два, три, чотири
—
обертаймося щосили.
Ми
сьогодні рахували,
Притомились,
посідали.
Раз,
два, раз, два, раз —
Присідаємо
гаразд!
Ми
всі вправи закінчили,
Хай
і руки відпочинуть!
Руки
вгору,
підтягніться
— раз, два, раз, два.
Щонайнижче
нахиліться — раз, два, раз, два.
|
Руки
за головою.
Діти
повертаються праворуч,
ліворуч,
розводячи руки в боки.
Присідають.
Плескають у долоні над
головою.
Присідають 10 разів.
Інтенсивно
струшують
кистями
рук над
головою.
Піднімають прямі руки
вгору,
стають навшпиньки.
Нахиляються
вперед,
торкаючись
пальців ніг.
|
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Запис
теми.
Завдання
уроку. Ознайомитися з методом розділення сумішей
фільтруванням.
V.
Узагальнення, систематизація та застосування знань і способів діяльності
Прийом “Практична теорія”
Розділення суміші піску й води
1.Інструктаж.
Інструктивна картка: друкований зошит: с.18 – 19. Тема заняття.
2.Відстоювання. Виконується демонстрація,
фотографування. Мал. 30, с.40.
Прийом “Мозковий штурм”
-
Як же нам досягти повнішого розділення суміші піску й води?
3.Фільтрування. За інструктивною карткою.
Фільтри
виготовляють зі спец. паперу чи тканини різної щільності. Фільтри: спеціальний,
чистий пісок чи вата. Мал. 31, с.41.
Прийом “Практична теорія”
Опис
учителем ходу досліду. Запис учнями своїх спостережень й висновків.
4.
Випаровування
Прийом “Практична теорія”
Розділення суміші кухонної солі й води
Пояснення
ходу демонстрації. Мал. 32, с.42.
Капнемо краплю сольової суміші на
лабораторне скло й будемо його нагрівати. На склі залишився білий слід. Що
відбулось?
Питання: Чи можна
вилучити з повітря молекули речовин з неприємним запахом? Яким з методів
розділення сумішей?
Відповідь.
VІ. Підсумок
уроку
Прийом
“Роблю висновок”
1.Розділення суміші – це…
2.Відстоюванням і фільтруванням можна розділити суміш води і нерозчиненої
в ній речовини.
3.Розділення суміші газів потребує більш складних способів.
4.Що розділити суміш, необхідно…
Аналіз роботи учнів на
уроці.
VІІ.
Пояснення д/з
§9, с.43: сторінка ерудита,
законспектувати.
Немає коментарів:
Дописати коментар