понеділок, 14 листопада 2016 р.

Хімічні явища, їх ознаки. Горіння. Гниття

План-конспект уроку на тему:
“Хімічні явища, їх ознаки. Горіння. Гниття ”
Мета уроку: навчальна: продовжувати формувати уявлення про різноманітність явищ, дати поняття про хімічні явища, їх характерні ознаки, ознайомити з особливостями та значенням процесів горіння та гниття у природі, житті людини;
                   виховна: виховувати бережне ставлення до довкілля, повагу до знань, що роблять життя людей безпечнішим й комфортним;
                   розвиваюча: формувати науковий світогляд про найпоширеніші в природі речовини, розвивати пізнавальний інтерес до курсу природознавства у 5 класі, абстрактне мислення, допитливість, спостережливість, вміння логічно узагальнювати здобуті знання.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
Методи і методичні прийоми: прийом “Бліцопитування”, валеологічна хвилинка, робота з ілюстраціями підручника й таблиці, прийом “Словникова робота”, прийом “Павучок”, прийом “Практична теорія”, конспектування, розповідь з демонстраціями, бесіда, прийом “Роблю висновок”, пояснення.
Обладнання й матеріали: таблиця, питна сода, оцет, стакан, коробка із сірниками.

Хід уроку
І. Організаційний етап
         Повідомлення плану роботи на уроці.
ІІ. Перевірка д/з.
         Прийом “Бліцопитування”
1.Дослідницькі практикуми. Розв’язання суперечливих питань.
2.Домашні дослідження (за допомогою дорослих), аналіз умов, ходу виконання й висновків.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
         Прийом “Павучок”
На дошці схема, яку потрібно доповнити.
IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
         В природі постійно відбуваються різноманітні фізичні явища і вони не супроводжуються руйнуванням одних й утворенням інших речовин. Але часто в природі чи внаслідок діяльності людини відбуваються явища, за яких одні речовини перетворюються в інші. Сьогодні ми поговоримо про хімічні явища.
         Валеологічна хвилинка
         Орієнтація на успіх.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Запис теми.
Завдання уроку. Ознайомитися з хімічними явищами.
. Вивчення нового матеріалу й закріплення знань
Розповідь з елементами бесіди.
1.Хімічні явища.
         Під час фізичних явищ змінюється лише агрегатний стан речовини, форма, розміри. (Н – д: перетворення води, подрібнення цукру на цукрову пудру.)
         Прийом “Словникова робота”
Завдання: згідно підручника з’ясувати, що називають хімічними явищами і хімічною реакцією.
Висновок: хімічні явища (хімічні реакції) – це зміни, унаслідок яких руйнуються одні й утворюються інші речовини.
         Робота з таблицею (приклади хімічних явищ).
         2.Ознаки хімічних явищ.
         Прийом “Практична теорія”
Демонстрація досліду.
Інструктивна картка: с.61, мал. 51. Читання вголос одним з учнів інструкції, покрокове виконання учителем.
Розповідь з елементами бесіди.
Наведення прикладів.
Конспектування
         Ознаки х. явищ: виділення газу, утворення осаду, зміна кольору, поява запаху, світла й тепла.
         3.Горіння.
         Робота з ілюстраціями підручника
Приклади х.я.: с.62 – с.63, мал. 52, 53.
Умови горіння: доступ повітря, досягнення температури займання речовини.
Наслідки: виділення світла, тепла й диму.
         4.Гниття
Природний і закономірний процес перетворення органічних речовин на інші органічні та неорганічні речовини, називають гниттям.
Умови: недостатній доступ повітря, вологість, мікроорганізми.
Наслідки: виділення тепла.
         5.Обмін речовин.
Пояснення.
VІІ. Первинна перевірка засвоєння та закріплення знань
         Письмово: порівняйте явища горіння й гниття.
VІІІ. Узагальнення знань
         Прийом “Роблю висновок”
Завдання: продовжити речення:
1) Хімічні явища, на відміну від фізичних, - …
2) Про хімічне явище свідчать…
3) Хімічними явищами можна керувати, тобто …
ІХ. Пояснення домашнього завдання
         вивчити §14 й конспект, в зошиті для практичних робіт: с.25 “Хімічні явища, їх ознаки”.
         Теми проектів:
1.Опале листя: користь чи шкода?
2.Бродіння молока. Які наслідки спостерігаємо?
3.Ритмічність у природі.
         Забезпечення учнів картками з обсягом питань для підготовки загального проекту. Визначення відповідаючих.
Х. Підсумки уроку
         Аналіз уроку.

         Аналіз ефективності роботи учнів й оцінювання їх навчальних досягнень.

Немає коментарів:

Дописати коментар