План-конспект уроку на тему:
“Магнітні та
електричні, звукові та світлові явища. Повторюваність явищ. Взаємозв’язок явищ
у природі”
Мета уроку: навчальна:
сформувати уявлення про явища природи, про повторюваність явищ природи,
їхній взаємозв’язок і взаємообумовленість, ознайомити з ознаками пристосування
тварин та рослин до зміни явищ у неживій природі;
виховна: естетичне
виховання;
розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до курсу природознавства у 5 класі,
допитливість, спостережливість, екологічне мислення, вміння логічно
узагальнювати здобуті знання.
Тип уроку:
комбінований.
Методи і
методичні прийоми: розповідь, бесіда, інтегровані методи навчання (з біологією, фізикою,
хімією), валеологічна хвилинка, пояснення, робота з підручником, прийоми:
“Віршовані рядки”, “Загадка”, “Фантастичне припущення”, “Роблю висновок”,
“Робота з ілюстраціями”, демонстрації.
Обладнання й матеріали: наочні
таблиці, фотографії рослин і тварин.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка д/з. Актуалізація
опорних знань. Мотивація пізнавальної діяльності
1.Обговорення
дослідницьких проектів.
2.Прийом
“Фантастичне припущення”
Завдання. Уявіть, якою би
була поверхня нашої Землі, якби не відбувалося жодне з відомих вам явищ?
(Усно.)
Прийом “Віршовані рядки”
Завдання. Послухайте вірш
і скажіть, про які явища природи йдеться? Чи пов’язані вони?
Прийом “Загадка”
Учитель зачитує уривок.
Поміркуйте, про
що сьогодні йтиметься на уроці?
ІІІ. Повідомлення теми і мети
уроку.
Запис
теми.
Завдання
уроку. Ознайомитися з різноманітністю явищ природи і їх
взаємозв’язок.
IV. Вивчення
нового матеріалу
Розповідь
учителя з елементами бесіди
Про магнітні, електричні, звукові й світлові явища і їх різноманітність.
Демонстрації таблиці.
1.Притягнення
тіл до магніту – магнітні явища. Демонстрації таблиці.
Мал. 42, с.53.
Що зображено на мал.?
2.Явища,
пов’язані з електризацією тіл, - електричні.
Демонстрації таблиці.
Мал. 44, с.55. За допомогою підручника
наведіть приклади електричних явищ та їх застосування в побуті, наявність їх у
природі.
3.Звукові
явища.
Явище розповсюдження звукових коливань
у повітрі, воді, металах, називається звуковим.
Поширення
звукових коливань називається звуковою
хвилею.
Тіло, що своїм
коливанням створює звук, є джерелом
звуку.
Демонстрації таблиці.
Мал. 47, с.57.
4.Світлові
явища.
Явища, пов’язані з поширенням світла,
називають світловими.
Світло – це один із видів
випромінювання.
Джерела світла – це сильно
нагріті тіла. Гарячі джерела: Сонце, свічка, зорі, багаття, електрична
лампочка. Холодні джерела: деякі медузи, риби, бактерії, полярне сяйво.
Поясніть мал. 48, 49 на с.58.
5.Переплетіння
явищ у природі.
Віршовані рядки.
Прийом “Мозковий штурм”
Назвіть
процеси живої та неживої природи, у яких фізичні, хімічні та біологічні явища
спричиняють одне одного. Зробіть висновок (с.44 – 45 п.).
6.Ритмічність
і циклічність у природі.
Ритмічними
називаються такі явища природи, які періодично повторюються.
Періодичні явища в живій природі
називають біоритмами.
V.
Закріплення вивченого матеріалу
За фотоматеріалами опишіть
ознаки пристосування живих організмів (рослин і тварин) до змін явищ у неживій
природі.
VІ. Підсумки
уроку
Прийом
“Роблю висновок”
Завершити речення
1.В основі існування природи Землі лежать… (явища).
2.Ми дізналися про… (біологічні, фізичні, хімічні явища).
3.Усі явища за однакових умов…
4.Зміни тривалості дня, зміни температури й вологості повітря дають
сигнал живим організмам про зміни в природі, що спонукає останніх
пристосовуватися до їх змін. Завдяки своїм пристосуванням і всім
взаємопов’язаним явищам неживої природи рослини і тварини не зникають з
планети.
VІІ. Пояснення
д/з
§12, §13; практикуми: с.12,
14; досліди: с.55, с.60 п.
Как скачать!?
ВідповістиВидалити